TR EN

Hakkımızda

1984 yılında kurulan Deyim Çerçeve , özellikle sanatsal resim ,fotoğraf,ayna çerçeve profili üretimini ve ithalatında  ülkemizin öncü kuruluşudur.

Deyim, sentetik çerçeve profili üretiminin yanında dünyaca kaliteleri bilinen en büyük üç Avrupa ahşap çerçeve fabrikasının uzun yıllardır tek satıcılığını başarıyla yapmaktadır.

Ahşap çerçevelerin tamamına yakını ayus ağacından üretilmiş olup, kurtlanma, böceklenme vs. karşı üretici firmalar tarafından özenle ilaçlanmaktadır.


Deyim 2014 yılından itibaren değerli içmimar ve otel satın almalardan gelen istek üzerine konutların, otellerin, plazalarin, müzelerin, sarayların ihtiyaçlarını karşılamak üzere;

Dijital duvar kağıdına, kanvasa, plexiye, kağıda, cama dijital  baskı hizmeti vermeye başlamış ve bir çok önemli projeye dolaylı veya direkt olarak katkı sağlamıştır.


Deyim A.Ş., çerçeve imalatı ve ithalatı dışında çerçeveleme sanatında ihtiyaç duyulan; paspartu karton çeşitlerini (düz ve kadife kaplı), davetiye kartonlarını İngilterenin dünya markası Slater

Harrison kalitesiyle, zengin poster ve röprodüksiyon çeşitlerini, askı aparat ve aksesuarlarının tümünde yalnızca İtalyan kalitesiyle, çerçeve köşe çakma makinasında İtalyanın en eski

markalarından Gielle markasıyla, paspartu kesme makinasının öncülerinden italyanın  VALİANİ tecrübesiyle, çerçeve kesme makinalarında (giyotin) asırlık geçmişiyle Danimarka'nın

MORSO "Danlist" markasıyla siz değerli müşterilerine kaliteli, dürüst, servis ve hizmet vermenin haklı gururunu yaşamaktadır.

Deyim Çerçeve, ayrıca resim arkalığı, tual bezi, arka kaplama bezi, cam kesme bıçakları, çalışma halısı, krem rötuş, strec filmi, çift taraflı bant, çelik tel, tual pensesi ve özel müze camı

tedariğinde ülkemizin öncü kuruluşu olmasını, siz sanatseverlerin her zaman kaliteden yana tercih kullanmasına borçludur.

Deyim onbeş yıldır, müşterilerimizden gelen yoğun isteklere kayıtsız kalmayarak mobilya ve dekorasyon profillerinin uzun yıllardır dünyadaki öncü firmalarıyla işbirliği yaparak tek satıcı

ünvanıyla ülkemize getiren ilk firma olma özelliğinide taşımaktadır.

Deyim A.Ş., hazır çerçeveler konusunda da geniş bir çeşit yelpazesine sahiptir. Oval ps. ayna çeşitlerimizin yanısıra, sizin vereceğiniz özel ölçülerde ahşap çerçeveli ayna üretimimizde

mevcut olup arzu edildiğinde gümüş ve altın varaklı aynalarda ölçünüze özel imal edilmektedir.

Deyim, uzun yıllar ülkemizdeki sanatçılara destek olmak adına, satışlarından ödün verip yalnızca yerli sanatçıların yağlıboya, suluboya, akrilik,heykel,enstalasyon  vb çalışmalarını siz sanatseverlere sunmuş ve

geçtiğimiz yıllarda gelen talepler doğrultusunda genç, yetenekli, istikbal vaad eden sanatçılarımıza fırsat yaratabilmek adına Maslak Spring Giz Plaza'da bulunan Deyim Sanat Galerisini

hayata geçirerek ülke sanatına katkıda bulunmanın sevincini yaşamaktadır.

Sanat severleri, genç sanatçılarımıza destek olmak adına Maslağın en modern sanat galerisine bekliyoruz. Deyim 1984’ten beri her zaman sanatın ve sanatçının yanında olmayı kendine ilke edinmiştir.

Kuruluşumuzun 40. yılını kutladığımız bu günlerde tüm müşteri ve dostlarımıza verdikleri destekten dolayı sonsuz teşekkürü borç biliriz.

Misyonumuz:
İşimiz aracılığıyla mekanları,sanat eserlerini ayrıcalıklı kılmak ve özellikle genç sanatçılara destek olmak.

Vizyonumuz:
öncü olmak..

Çalışma felsefemiz:
Biz Deyim çalışanları amaç ve vizyonumuza uygun hareket eden,işine bağlı genç bir ekibiz.
Hepimiz müşterilerimize sonsuz saygı gösteririz. Detaylara önem veririz çünkü bizi rakiplerimizden farklı kılan bu detaylardır. İnsanlara kendimize nasıl davranılmasını istiyorsak öyle davranıyoruz. Zayıf hizmet, zayıf standartlar, zayıf tokalaşmalar, zayıf ilişkileri sevmiyoruz, müşterek değerlerimizden güç alıyoruz. Deyim ailesi olarak, bir defalık değil uzun ömürlü müşterilerle çalışmak istediğimizden standartlarımıza sıkı sıkıya bağlı kalıyoruz.

 

Profil üretiminde kaliteyi belirleyen en önemli aşamalar şunlardır; 

Ağaç ve Tomruk seçimi
Çok sert veya çok yumuşak olmayan ağaç türleri tercih edilir.

Kereste dinlendirme
Ağaç yetiştiği iklimden alındıktan sonra getirildiği yeni ilcime uyum sağlaması ve çatlamaların tesbiti için 1,5 ile 2 yıl arasında büyük depolarda bekletilir. İlaçlama ahşabın kurtlanmasına karşı en az 1, bazen 2 kez ilaçlanır.

Fırınlama
Ortamdaki ısı ve nem değişikliklerinin sebep olduğu deformasyonlara, özellikle dönmelere karşı 1-2 hafta ısısı ayarlanmış fırınlarda kerestenin öz suyu alınır.

Bu aşamaların tamamlanması ortalama 2 yıl sürmektedir. Bu şekilde işlenmeye hazır hale gelen ahşap önce;

Ebadlandırılır ve
Freze aşamasıyla profilin iskeleti tamamlanır.

Bundan sonra profiller çeşitlerine göre şu aşamalara alınırlar; 

Kaplama
Çeşitli ağaçların gövde ve köklerinden ince kesimlerle elde edilen tabakalar profillerin yüzeylerine özel yöntemlerle kaplandıktan sonra cilalanarak üretimleri tamamlanır.

Boyama
Ağacın sahip olduğu dokuyu kapatmadan yapılan su boyalarından, tamamen kapatıcı lake boyalara kadar çok çeşitli uygulamalarla üretilirler.

Macunlama
Ağaç hamuruyla yapılan macunlama işleminin ardından gelen şekillendirme işlemi, çok çeşitli dizaynlarda tasarlanarak CNC makinalarında üretilen kalıplarla gerçekleştirilir. Bundan sonra,

Kurutulan profiller varaklama aşamasından geçerler
Folvo varaklamalar makinalarla yapılır. Ancak, El varağı ve sulu varak çalışmalarda (düşükten 24 ayara kadar) gerçek altın yaprak varak kullanılır ve her 1m' si 15 dakikada tamamlanır. Bu 1 saatte 2 m ürün demektir.

Profiller son olarak
patine, asitleme, eskitme, mumlama, yakma gibi özel yöntemlerle verilen efektlerle son hallerine ulaşırlar.

Dünya profil üretiminde başı çeken (İspanya, İtalya gibi) ülkelerin dünya markalarının üretim aşamalarını kısaca özetlediğimiz bu yüksek kaliteli ürünlerinden, titiz seçimlerle oluşturduğu, ürün yelpazesine şirketimiz her sezon yeni çeşitler katmakta ve ithalatlarını yüksek stoklarla sürdürmektedir.

Tavsiyeler


Her şeyden önce çerçevelenecek malzemeyle çerçevenin uyum içinde olmasına dikkat etmek gerekiyor.
Çerçevelenecek malzemenin veya eserin hangi yüzyıla ait olduğu, üslubu, içeriği, kısaca iyi tanınması
sözü edilen uyumu sağlamaktaki ana kriterlerin başında geliyor. Malzemenin karakteri çerçeveye yansıdığı zaman ortaya çıkan sonuç, özgün bir kimlik kazanabiliyor. Başlı başına dekoratif bir unsur olan çerçevenin, yapıtının önüne geçmesi de uyumu sağlayan bir diğer etken. Bu noktada çerçeve ne yapıtı boğmalı, ne de yetersiz kalmalı.

Çerçeveleme sırasında kötü tutkal kullanılmamalı; kötü tutkal zamanla ön yüzeye kusacağından esere zarar verebiliyor. Bunların yanı sıra hat sanatının uygulandığı eski bir kağıt çerçeveye alınırken, yüzeyine camın değmemesi çok önemli. Yapıt ve cam arasında boşluk bırakmak gerekiyor. Yine orjinal bir resim çerçevelenirken, rasgele bir karton seloteybe başvurulmaması gerekiyor. Çerçeveler özellikle eski eserlerde kullanılırken önemli bir konservasyon malzemesidir. Bilinçli yapılmış bir çerçeve sayesinde yapıtı korumak ve ömrünü uzatmak mümkün.

ÇERÇEVLER NASIL KESİLİR:

Plastik profillerimiz elektrikli döner testere yardımıyla rahatlıkla kesilebilir. 3 mm kalınlığında, yüksek devirli ve az dişli testereler kullanıldığında mükemmel sonuçlar elde edebilirsiniz. Örnek olarak 30 cm çapında, 100 adetten az dişi olan ve 3000’den fazla devri olan bir testere ya da 25 cm çapında, 80 adetten az dişi olan ve 3000’den fazla devri olan bir testere kullanabilirsiniz.

Çift bıçaklı giyotin kullanarak hem elektrikten tasarruf edebilir, hem de tozsuz bir şekilde kesimlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Ayak yardımıyla kullanılan giyotinlerde, profil genişliğine göre birkaç aşamada kesim yaparak pürüzsüz sonuçlar alabilirsiniz.

ÇERÇEVELERİN KÖŞELERİ NASIL BİRLEŞTİRİLİR:

1. AŞAMA
Uygun çivi boyutunu ve türünü belirleyin (sert ağaç veya yumuşak ağaç çivisi)

2. AŞAMA
Profilin bir kenarını birleştirme makinesine yerleştirin

3. AŞAMA
Çivilerin düzgünce çakılması için profil kesitine bakarak alt çivi çakma başının duraklarını ayarlayın.

4. AŞAMA
Sıkıştırma aparatını uygun baskı yapacak seviyede ayarlayın.

5. AŞAMA
Profilin diğer kenarını da yerleştirerek çiviyi çakabilir ve diğer köşelerin birleşimine geçebilirsiniz.çerçeve asma seçenekleri

çerçeve asma seçenekleri

çerçeve asma dizaynları

çerçeve asma dizaynları

cerceve_asma_yontemleri

cerceve_asma_yontemleri

40.yıl logo

40.yıl logo

banner

Instagram'da Biz